M

Onbaşı
13 Eylül 2021
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 1 (Bu ay: 1)
Gönderileri

Hyundai ve Aptiv arasında bir ortak girişim olan otonom araç şirketi Motional, 2023’te ticari bir robotaksi hizmeti başlatmaya hazırlanırken Las Vegas’taki varlığını büyütüyor.

Şirket, kapalı kurs test tesisinin boyutunu üç katına çıkarıyor, operasyon merkezini ikiye katlıyor ve 100’den fazla yeni çalışanı işe alıyor. Daha büyük test tesisi, yüksek hızlar, karmaşık kentsel manevralar, farklı aydınlatma koşulları ve hafif ila şiddetli yağmur gibi yeni “yüksek stresli durumlar” da dahil olmak üzere test hacminin “dört katına” izin verecek. Flummox otonom araçlar için yeni bir adım olarak görülüyor


Hyundai Las Vegas’ta büyük bir sunuma hazırlanıyor


Bu yeni, zorlu testlerden geçecek araç, Motional’ın robotaksi filosu için birincil araç olacağını söylediği Hyundai Ioniq 5 olacak. Şirket, yakın zamanda, Ioniq 5’in tavandaki lidar sensörleri ve otonom olarak çalışmasına izin verecek diğer ekipmanlarla ilk görüntülerini yayınladı. Şirket, test yeteneklerini genişletirken test filosunun boyutunu da artıracak.

Tüm bunlar, Motional’ın AV yazılımını 2023’te ticari bir robotaksi hizmetinin lansmanı için hazırlamaktır. Las Vegas’ta başlaması muhtemel olan hizmet, Lyft’in kendi aracını sattıktan sonra Lyft’in araç çağırma uygulamasında mevcut olacak. Geçen yıl 550 milyon dolara Toyota’ya AV teknolojisi geliştirme programı da bu şekilde ilerlemişti.

Bir ortak girişim olarak Motional ilk olarak Mart 2020’de Hyundai’nin otonom araçlar etrafında ticari bir iş geliştirmek için 1,6 milyar dolar harcayacağını söyleyerek duyuruldu. Daha önce Delphi olarak bilinen bir teknoloji şirketi olan Aptiv, girişimin yüzde 50’sine sahip. Şirketin şu anda Las Vegas, Singapur ve Seul’de tesisleri var ve ayrıca araçlarını Boston ve Pittsburgh’da test etti. Las Vegas’a ek olarak Motional, araçlarını Kaliforniya, Santa Monica’da da test ediyor.

Motional mühendisleri, Singapur’daki dünyanın ilk robotaksi pilotunun yanı sıra ilk kros New York’tan San Francisco’ya otonom geziden sorumluydu. Son birkaç yılda, Aptiv’in – ve şimdi Motional’ın – Las Vegas’ta (Lyft ile ortaklaşa) güvenlik sürücüsü tarafından izlenen otonom taksi filosu “100.000’den fazla seyahat” gerçekleştirdi. Bu yılın başlarında şirket, direksiyon simidinin arkasında insan monitörü olmayan araçları test etmeye başladı.''


Kaynak: Teknoloji Haberleri

AB, tüm iPhone modellerinin kaderini değiştirebilecek bir USB-C kararını gündeme aldı.


Avrupa Birliği‘nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, akıllı telefon ve diğer elektronik üreticilerini cihazlarına ortak bir USB-C şarj bağlantı noktası takmaya zorlama planlarını duyurdu. Teklifin, rakiplerinin çoğu tarafından benimsenen USB-C konektörü yerine tescilli Lightning konektörünü kullanmaya devam eden Apple üzerinde en büyük etkiye sahip olması muhtemel. Düzenlemeyle birlikte, insanların yeni elektronik ürünler satın aldıklarında mevcut şarj cihazlarını ve kabloları yeniden kullanmalarına izin vererek elektronik atıkları azaltmayı amaçlamaktadır.

Telefonlara ek olarak, kurallar tabletler, kulaklıklar, taşınabilir hoparlörler, video oyun konsolları ve kameralar gibi diğer cihazlar için de geçerli olacak. Üreticiler ayrıca hızlı şarj standartlarını birlikte çalışabilir hale getirmek ve müşterilere cihazlarının hangi şarj standartlarını desteklediği hakkında bilgi vermek zorunda kalacak. Teklif kapsamında müşteriler, dahil olan bir şarj cihazı olmadan yeni cihazlar satın alabilecekler.

AB Komiseri Thierry Breton düzenlediği basın toplantısında, tekliflerin kablosuz değil, yalnızca kablolu şarj cihazları kullanan cihazları kapsadığını söyledi ve “kablosuzda inovasyon için çok yer var” dedi.

Revize edilmiş Radyo Ekipmanı Yönergesi önerisinin yasalaşması için Avrupa Parlamentosu’nda oylanması gerekecek. Kabul edilirse, üreticilerin yeni kurallara uyması için eninde sonunda 24 ayı olacak. Parlamento, 2020’nin başlarında ortak bir şarj cihazıyla ilgili yeni kurallar lehinde oy kullandı ve bugünün önerisinin geniş bir desteğe sahip olması gerektiğini belirtti.

Komisyon üyesi Thierry Breton, “Şarj cihazları, en temel elektronik cihazlarımızın tümüne güç sağlar. Gittikçe daha fazla cihazla, değiştirilemeyen veya gerekli olmayan daha fazla şarj cihazı satılmaktadır. Buna bir son veriyoruz. Teklifimizle Avrupalı ​​tüketiciler, tüm taşınabilir elektronik cihazları için tek bir şarj cihazı kullanabilecekler – bu, rahatlığı artırmak ve israfı azaltmak için önemli bir adım.” ifadelerini kullandı.


Yeni iPhone modelleri USB-C kablosu ile mi şarj olacak?


Yeni kuralların en büyük etkisinin, giderek evrenselleşen USB-C bağlantı noktası yerine Lightning konektörlü telefonlar üretmeye devam eden Apple tarafından nasıl karşılanacağı ise şimdiden merak konusu oldu.

Apple’ın bir iPhone’u Lightning bağlantı noktası olmadan üreteceği ve şarj edebilmek için tamamen kablosuz şarj teknolojisi kullanacağına dair söylentiler bile var.


Kaynak: Teknoloji Haberleri

Twitch, Ulusal Müzik Yayıncıları Derneği (NMPA) ile “birlikte çalışmak” için bir anlaşma ilan ederek müzik endüstrisinin büyük bir ayağı ile ilişkileri onarmaya çalışıyor. Ayrıntılar şu anda belirsiz, ancak anlaşma, müzik hakları konusunda bir yıllık ihtilafın ardından “hizmet ve müzik yayıncıları arasında verimli ortaklıklar kurmayı” planladıklarını söylüyor.

Twitch, şirketi yayıncıların telif hakkıyla korunan müzikleri uygun lisanslar olmadan çalmasına izin vermekle suçlayan müzik endüstrisi ile uzun süredir çekişmeli bir ilişki içindeydi. Yayıncılar, müzik yayıncılarının da gözüne girdi ve bazıları, Twitch’in kanallarından içerik silmesine neden olan Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA) yayından kaldırma bildirimlerine maruz kaldı.


Twitch Müzik Çalınabilmesine Olanak Tanıyabilecek mi?


Amazon’un sahip olduğu yayın hizmeti şimdi her iki grubu da yatıştırmaya çalışıyor ve anlaşma, yayıncılar için yolda yeni iş fırsatları olabileceğini ve yayıncılar için daha az yayından kaldırma bildirimi olabileceğini öne sürüyor. Ancak hiçbirinin garantisi yoktur.

Buradaki tek somut duyuru, müzik yayıncılarının birinin akışında lisanssız olarak kullanılan şarkıları işaretlemek için kullanabilecekleri yeni ve potansiyel olarak daha bağışlayıcı bir raporlama süreci olacak. Bir basın açıklamasına göre, bunun fikri kısmen “yaratıcıların yanlışlıkla veya tesadüfen müzik akışlarında ne zaman kullandıklarını ele almak”. Twitch’e göre bu süreç, içeriği silinen yayıncıların eleştirilerini ele alabilecek acil cezalar yerine bir uyarı ile başlıyor.

Bununla birlikte, bu yeni süreç DMCA için geçerli olandan ayrıdır ve Twitch’in müziğin platformda nasıl kullanılabileceğine ilişkin kurallarını değiştirmez. Ve Billboard’a göre, Twitch anlaşmanın bir parçası olarak ek müzik lisansları için ödeme yapmıyor, bu nedenle bu yeni ortaklığın sonucu olarak tam olarak ne kadar değişeceği belli değil. Yayıncılar yeni süreci seçerse DMCA sorunlarını çözebilir. Ancak bu, hak sahiplerinin geleneksel yayından kaldırma bildirimi yerine onu seçmesini ve kullanmasını gerektirdiğinden, bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini henüz bilmiyoruz.

Anlaşmanın geri kalanı bazı büyük ortaklıklar vaat ediyor – “sanal şovlardan stüdyo oturumlarına kadar, bu anlaşmadan kaynaklanan ortaklıklar Twitch topluluğunu birçok yönden zevk aldıkları müziğe bağlayacak” – ama ne olduğuna dair herhangi bir ipucu verilmedi.

Anlaşma, Twitch’in en azından platformdaki lisanslı müzikle ilgili bazı sorunları çözmeye çalıştığını ve ideal olarak, kanallarında müzik çaldıkları için cezalandırılan yayıncıların yükünün bir kısmını hafifletmeye çalıştığını gösteriyor. Ancak şu anda, anlaşmanın ne kadar bir etkisi olacağını bilmiyoruz.


Kaynak: Teknoloji Haberleri

Almanya’nın önde gelen otomobil markalarından BMW ve Audi, otomobillerin geleceği olarak görülen elektrikli motorlara alternatif olan hidrojen yakıtlı araba modelleri ile kullanıcıların karşısına çıkabilir.

Fosil yakıtları terk etme hazırlıklarının bir parçası olarak elektrikli araç filolarının yanı sıra hidrojen yakıt hücreli binek araç prototipleri geliştiren BMW ve Audi gibi büyük markalar şimdiden yatırım yapmaya başladı.

İklim hedeflerini tutturmak için çelik ve kimyasallar gibi sektörlerde hidrojen yakıtına şimdiden milyarlarca dolar yatırıyor.

Almanya’nın otomobil üreticileri arasında hidrojenin en büyük savunucusu olan BMW, 2030 civarında bir kitlesel pazar modeline giden yolu çiziyor. Şirketin ayrıca, dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Avrupa ve Çin’deki hidrojen politikalarını değiştirme konusunda da bir gözü var.


BMW, hidrojen yakıtlı araba filosu için hazırlanıyor


BMW, halihazırda kısmen Alman hükümeti tarafından finanse edilen bir projede X5 SUV‘u temel alan bir hidrojen prototip otomobil geliştirdi.

Hidrojen yakıt hücreli otomobil programını yöneten BMW başkan yardımcısı Jürgen Guldner, şirketin 2022’de 100’e yakın otomobilden oluşan bir test filosu kuracağını söyledi.

“Bu teknoloji ister siyaset ister talep tarafından yönlendirilsin, bir ürünle hazır olacağız” dedi ve ekibinin şimdiden yeni nesil araçları geliştirmek için çalıştığını da sözlerine ekledi.

“Oraya ulaşmanın eşiğindeyiz ve bu on yılda bir atılım göreceğimize gerçekten ikna olduk” ifadelerini kullandı.

Volkswagen’in premium markası Audi ise, tüm Volkswagen grubu adına hidrojen yakıt hücrelerini araştıran 100’den fazla tamirci ve mühendisten oluşan bir ekip kurduğunu ve birkaç prototip otomobil ürettiğini söyledi.


Hidrojen oldukça maliyetli


Hidrojen, Daimler, Volvo Trucks ve Hyundai gibi dünyanın en büyük kamyon üreticileri tarafından kesin bir bahis olarak görülüyor çünkü elektrik motorları uzun mesafeler için çok ağır.

Yine de, hidrojenin bir katalizörden geçerek elektrik ürettiği yakıt hücresi teknolojisi, kitlesel pazardaki tüketici arabaları için şimdilik çok maliyetli. Hücreler karmaşıktır, pahalı malzemeler içerir ve yakıt ikmali pilin yeniden şarj edilmesinden daha hızlı olmasına rağmen altyapı daha azdır.

Hidrojenin ekonomik pazara yönelik yarışta çok geride olması gerçeği, ana hedeflerinin karbondan arındırmayı sağlamanın en hızlı yolu olarak gören şirketler için elektrikle çalışan binek otomobillere öncelik vermeyi tercih ettikleri anlamına geliyor.

Guldner ise bu konu hakkında, “Gelecek sıfır emisyon olduğunda, iki cevaba sahip olmanın bir taneden daha iyi olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Otomobil üreticilerinin gelecek süreçte elektrikli mi yoksa hidrojen yakıtı kullanan modeller üreteceğini önümüzdeki süreçte öğreneceğiz.


Kaynak: Teknoloji Haberleri

Robotik şirketi Boston Dynamics, geçtiğimiz aylarda Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai tarafından satın alınmıştı ve şirket hız kesmeden yeni robotu Spot için yeni bir görev verdi bile.


Boston Dynamics ve Hyundai robotu Spot, güvenlik oldu


Daha önce de robotik şirketi tarafından defalarca paylaşılan ve ilgi odağı olan Spot, Boston Dynamics’i satın alan Hyundai’nin fabrikasında “Fabrika Güvenlik Servis Robotu” olarak görev almaya başladı.

Spot’un yeni termal kamerası ve 3D lidar‘ı yüksek sıcaklıktaki makinelerin yakınındaki personeli belirleyebiliyor. Bu durumda, robotik köpek arkadaşımız bir yangın tehlikesini bir insandan önce saptayabilme kapasitesine sahip. Robot, insan operatörler tarafından da uzaktan kontrol edilebilir ve tehlikeler için potansiyel alarmlar gönderebilir ve bir durumu tesis yönetimine bildirebilir.

Hyundai ayrıca daha güvenli bir ortam yaratmak için robotun gece devriyelerine eşlik etmesini planlıyor. Spot’a eklenen ve kapıların açık mı yoksa kapalı mı olduğunu anlamasına yardımcı olan en son yapay zeka da dahil olmak üzere yeni gadget’larla otomobil üreticisi, robotun güvenlikte büyük bir rol oynayabileceğine inanıyor. Spot davetsiz misafirleri ya da bunun gibi bir şeyi kovalamaya hazır gibi görünmüyor, ancak yine de bu oldukça hoş bir şey.

Spot’un tüm yeni görevleri bir pilot programın parçası olduğundan Hyundai, diğer tesislerde ilave Spot tabanlı, robotik güvenlik köpekleri yerleştirmenin bir değeri olup olmadığını görebilir. Robotlar, Hyundai’nin küresel operasyonlarındaki diğer endüstriyel sitelere de gidebilirler, ancak önce dost robot köpeğin göreve hazır olduğunu göstermesi gerekiyor.


Kaynak: Teknoloji Haberleri

Kripto borsası Coinbase, Bloomberg tarafından bildirildiği üzere müşterilerin belirli paralar üzerinde faiz kazanmasını sağlamak için tasarlanmış bir Lending özelliği başlatma planlarını durdurdu. Şirket, Haziran ayının sonundan itibaren bir blog gönderisini güncelleyerek bu değişikliği duyurdu ve özellik için oluşturduğu bekleme listesini de sonlandıracağını söyledi.

İptal, Coinbase’in Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan özellik hakkında yasal uyarılar almasından sonra geldi. Bu ayın başlarında Coinbase, şimdi iptal edilen özelliği “en az Ekim ayına kadar” erteleyeceğini söyledi.

Coinbase, Borç Verme özelliğinin, şirketin “doğrulanmış borçlulara” kredi vermesine izin verirse kullanıcılara yüzde 4 APY getirisi sunacağına söz verdi. Şirket, özelliği güçlendirmek için USDC stabil coini kullanmayı planladı, ancak değeri ABD dolarına bağlı olduğundan fiyatı bu haberden önemli ölçüde etkilenmedi. Programla ilgili bilgilerin yanı sıra bekleme listesi için bir kayıt sayfası içeren web sayfası artık Coinbase’in ana sayfasına yönlendiriliyor (ancak Wayback Machine’de görüntülenebilir).


Kripto düşüşlerine bu iptal mi sebep oldu?


Coinbase’e göre, SEC, Lend özelliğini başlatması halinde şirketi dava etmekle tehdit etti. Düzenleyici kurum, Lend’in menkul kıymetlerle ilgileneceğini ve bu nedenle bir yatırım ürünü olarak düzenleneceğini savundu. Eylül ayının başlarında, Coinbase CEO’su Twitter’da SEC’in bu özelliğin neden bir güvenlik olarak kabul edileceği veya Coinbase’in bunu düzeltmek için neler yapabileceği konusunda net olmadığını söyleyerek bir ileti dizisi yayınladı. Yine de, Ödünç Ver özelliği, SEC’in işaret ettiği belirgin bir alt tweet olarak tipik olarak menkul kıymetler olarak düzenlenecek olan faiz getiren bir tahvile benziyor.

Coinbase, iptal güncellemesinde hala “kripto endüstrisi için düzenleyici netlik” aradığını söyledi. Coinbase’e göre SEC, soruşturmasının bir parçası olarak yukarıda belirtilen bekleme listesindeki herkesin isimlerini ve iletişim bilgilerini istedi. Şirket, artık bekleme listesine kaydolanların verilerine ne olacağına dair bir yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Bitcoin bu haberin ardından 42500 dolar desteğine kadar geri çekildi ve bütün piyasayı da beraberinde götürdü.


Kaynak: Teknoloji Haberleri

Birçok kişi tarafından severek kullanılan Kindle ve Apple Books üzerinde yer alan en iyi ücretsiz kitaplar listemizde hangi kitaplar bulunuyor? İki platformda da ücretsiz bir şekilde indirebileceğiniz en iyi kitapları sizler için derledik. Ancak bu kitapların İngilizce olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bunların çoğu Amazon’da da ücretsizdir, ancak bazıları size birkaç dolara (veya belki sadece birkaç sente) mal olacak.

Hem Amazon Kindle hem de Apple Books platformlarında yer alan en iyi ücretsiz kitaplar listesi ise şu şekilde:


Frankenstein (Mary Shalley)


Klasik kitaplar arasında yer alan Frankenstein, sadece ilk bilim-kurgu romanı olarak görülmekle kalmıyor, aynı zamanda zamansız bir mesel, gotik edebiyatın en güzel örneklerinden biri ve romantik akımın gerçek bir ürünü olarak kabul ediliyor.

Frankenstein’ı Amazon Kindle’da ücretsiz indirmek için buraya veya Apple Books’ta ücretsiz indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Peter Pan (J.M. Barrie)


Peter Pan, büyümeyi reddeden haylaz bir çocuktur. Bitmeyen çocukluk sürecini, Varolmayan Ülke (Neverland) adındaki küçük adada, Peri arkadaşı Tinker Bell ve Kayıp Çocuklar adlı çocuk çetesiyle, maceradan maceraya atılarak Korsan Kaptan Hook ve mürettebatı’na meydan okuyarak sürdürmektedir.

Peter Pan’ı Amazon Kindle’da sadece 2.23 dolara indirmek için buraya veya Apple Books’ta ücretsiz indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Dönüşüm (Franz Kafka)


Bir adamın ani ve anlaşılmaz bir şekilde devasa bir böceğe dönüşmesini konu edinen ve 100 sayfadan daha az bir süreye sahip olmasına rağmen, ilk yayımlanmasından bu yana 116 yıl boyunca sıkı bir psikolojik inceleme ve yoruma konu olan Dönüşüm isimli kitabı Amazon Kindle’da sadece 77 sente indirmek için buraya veya Apple Books’ta ücretsiz indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Sherlock Holmes’un Maceraları (Arthur Conan Doyle)


120 yıldan uzun bir süre önce yayınlanan Sherlock Holmes’un MaceralarıRobert Downey Jr.’ın başrol üstlendiği bir film ile daha önce beyaz perdeye de taşınmıştı. Sherlock Holmes, bu listedeki en önemli kitap olmayabilir ama en eğlencelisi olabilir.

Sherlock Holmes’u Amazon Kindle’da sadece 2.01 dolara indirmek için buraya veya Apple Books’ta ücretsiz indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Gurur ve Önyargı (Jane Austen)


Jane Austen kitapları onlara modern bir mercekle baktığınızda çok ürkütücü ve neredeyse yavan gelebilir. Ancak Austen kitaplarını okumak geçmişe açılan arsız bir pencere gibidir. Bu yazarın kitaplarını okumak istiyorsanız önce Gurur ve Önyargı ile başlamak iyi bir seçim olabilir.

Gurur ve Önyargı’yı Amazon Kindle’da sadece 1 dolara indirmek için buraya veya Apple Books’ta ücretsiz indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Moby Dick (Herman Melville)


Moby Dick, dünyaya “beyaz balina” deyimini ve aynı zamanda en ünlü açılış cümlelerinden birini verdi. Kitap 170 yaşına yaklaşıyor ancak her yerde “okumanız gereken kitaplar” listelerinin temelini oluşturmaya devam ediyor.

Moby Dick’i Amazon Kindle’da sadece 1 dolara indirmek için buraya veya Apple Books’ta ücretsiz indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Savaş ve Barış (Leo Tolstoy)


En büyüğünü sona sakladık. Rus edebiyatının önde gelen eserlerinden olan Savaş ve Barış, yıllar geçse de tüm dünyada tanınan bir klasik haline gelmiştir. Bu benzersiz klasiği Amazon Kindle’da sadece 80 sente indirmek için buraya veya Apple Books’ta ücretsiz indirmek için burayatıklayabilirsiniz.


Kaynak: Teknoloji Haberleri

Uzun süredir beklenen 73. Emmy Ödülleri geçtiğimiz saatlerde sahiplerine kavuştu. Oldukça yoğun bir yıl olan 2021 içerikleri ve oyuncuları için ödüller dağıtıldı.

Geceye girerken, her ikisi de 24 adaylıkla aday gösterilen The Mandalorian ve The Crown ile komedi kategorilerini süpürmesi beklenen Apple TV+’ın Ted Lasso adlı iki büyük programı başlangıç oldu. İzlenecek başka bir başlık: Geceye şimdiden büyük bir kazanan olan ve geçen hafta sonu düzenlenen üç farklı ödül şovunda dokuz Yaratıcı Sanatlar Emmy’si toplayan sınırlı dizi The Queen’s Gambit de katıldı.


Emmy Ödülleri Kazananlar


Komedi dalında en iyi yardımcı kadın oyuncu – Hannah Waddingham


Komedi dalında en iyi yardımcı erkek oyuncu – Brett Goldstein


Mii dizi/film dalında en iyi yardımcı kadın oyuncu – Julianne Nicholson


Mini dizi/film dalında en iyi yardımcı erkek oyuncu – Evan Peters


En iyi senaryo – Drama – Peter Morgan (The Crown)


En iyi yönetmen – Drama – Jessica Hobbs (The Crown)


En iyi yardımcı erkek oyuncu – Drama – Tobias Menzies (The Crown)


En iyi yardımcı kadın oyuncu – Drama – Gillian Anderson (The Crown)


En iyi erkek oyuncu – Komedi – Jason Sudeikis (Ted Lasso)


En iyi kadın oyuncu – Komedi – Jean Smart (Hacks)


En iyi yönetmen – Komedi – Lucia Aniello (Hacks)


En iyi senaryo – Komedi – Lucia Aniello (Hacks)


En iyi kadın oyuncu – Mini dizi- Kate Winslet (Mare of Easttown)


En iyi erkek oyuncu – Mini dizi – Ewan McGregor (Halston)


En iyi senaryo – Mini dizi – Michaela Coel (I May Destroy You)


En iyi yönetmen – Mini dizi – Scott Frank (The Queen’s Gambit)


En iyi erkek oyuncu – Drama – Josh O’Conner (The Crown)


En iyi kadın oyuncu – Drama – Olivia Colman (The Crown)


Genel olarak ödüllerin çoğunu kazanan dizinin The Crown olduğunu görmek pek de zor değil. Ödüller hala dağıtılmaya devam ettiği için liste ilerleyen saatlerde güncellenmeye devam edecektir. 


Kaynak: Teknoloji Haberleri

TikTok, AB’deki lider düzenleyicisi İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC) tarafından gizlilikle ilgili iki konu hakkında soruşturma altında. Komisyon, çocukların kişisel verilerini işlemesini ve TikTok’un kişisel verilerin Çin gibi diğer ülkelere aktarılmasıyla ilgili AB yasalarına uygun olup olmadığını araştırıyor.

TikTok, gizliliğin “en yüksek önceliğimiz” olduğunu söyledi. İrlandalı DPC, özellikle GDPR ile ilgili konulara baktığını söyledi. Bunlar, potansiyel olarak bir şirketin küresel cirosunun %4’üne kadar çok büyük para cezalarına yol açabilecek AB gizlilik yasalarıdır.

İlk soruşturmanın “18 yaşın altındaki kullanıcılar için kişisel verilerin işlenmesini ve 13 yaşın altındaki kişiler için yaş doğrulama önlemlerini” inceleyeceğini söyledi. Ayrıca TikTok’un bu tür verileri nasıl işlediği konusunda ne kadar şeffaf olduğuna da bakacak.


TikTok, AB tarafından yasaklanabilir!


İrlanda DPC’si bu tür konuları ilk kez araştırmıyor. Ekim 2020’de Instagram’ın çocukların kişisel verilerini işlemesini araştırdığını duyurdu. Tiktok, Birleşik Krallık’ta, eski bir çocuk komiseri tarafından yönetilen benzer bir toplu yasal işlemle karşı karşıya kaldı.

TikTok, gençlerin çalışmasına, dinlenmesine ve uyumasına yardımcı olmayı umuyor. Bu hafta açıklanan ikinci soruşturma, daha benzersiz bir TikTok sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

DPC, “TikTok tarafından Çin’e kişisel verilerin aktarılması” etrafında olduğunu söyledi. TikTok, Çinli şirket ByteDance’e aittir ve defalarca Çinli şirketlerle – hatta Çin hükümetiyle – firmanın şiddetle reddettiği bir şeyi paylaştığı yönünde suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

Donald Trump’ın başkanlığı sırasında, ABD’de neredeyse yasaklandı – o zamandan beri bu karar düşürüldü. DPC’nin soruşturması, TikTok’un AB’nin gizlilik yasaları üzerinde bir onay mührü vermediği sözde “üçüncü ülkelere” veri aktarımı konusundaki AB kurallarına uyup uymadığıyla daha sıkı bir şekilde ilgileniyor. Şirket, her iki iddiayı da savuşturmak için sistemlerinde bir dizi değişiklik yaptı.

Ocak ayında, platformda çocuk güvenliğini artırma teklifinin bir parçası olarak, 16 yaşından küçüklerin tüm hesaplarını varsayılan olarak gizli hale getirdi. Bunu Temmuz ayında, platformda kesinlikle izin verilmemesi gereken 13 yaşından küçüklere ait olduğunu söylediği milyonlarca hesabı silmesi takip etti.


Kaynak: Teknoloji Haberleri

Japon otomobil üreticisi Honda, sürüşleri daha güvenli hale getirmek için ve daha güçlü teknolojiler geliştirmek amacıyla insan beyninin derinliklerini keşfetmeye başladı ve akıllı sürücü destek sistemi için kolları sıvadı.


Hedef, 2050 yılına kadar sıfır kaza


Şirket, motosikletler de dahil olmak üzere, araçlarının karıştığı tüm ölümcül kazaları ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Üretici, 2040 yılına kadar benzinle çalışan otomobillerin satışını sona erdirmeyi ve odaklanmaya odaklanan yeni yeşil otomobil gündemini duyurarak dikkatleri üzerine çekti. Ancak güvenlik, şirketin uzun vadeli iş planları için çevresel kaygılar kadar önemlidir.

2050 yılına gelindiğinde Honda, güvenlik özelliklerini bireysel sürücülere uyarlamak için beyin araştırmalarına bel bağladığı için araçlarının hiçbirinin ölümcül kazalara karışmamasını umuyor.

Honda, en son projelerinden birinde, sürüşü çok daha güvenli hale getiren bir sürücü destek sistemi oluşturmak için davranışsal sinirbilimi kullanıyor. Honda araştırmacıları yakın zamanda Tokyo yakınlarındaki Chiba şehrinde kuantum bilimine odaklanan hükümet tarafından finanse edilen bir araştırma enstitüsü olan Ulusal Kuantum ve Radyolojik Bilim ve Teknoloji Enstitüleri‘nde bir araya geldi. MRI görüntüleri, sürüş simülatörü kullanan bir kişinin beyin aktivitesini gösterirken bunu dikkatle izlediler. İçlerinden biri, “Bu sürücü arabanın etrafını görmüyor” dedi.

Araştırmacılar, güvenli bir şekilde araç kullananların beyinlerini kazaya daha yatkın kişilerle karşılaştırarak, güvenli sürüş için gereken bilişsel eğilimleri ve algıları belirlemeye yönelik bir projeye dahil oldular.

Bunu başarmak, beynin hangi bölümünün belirli bir bilişsel işlevden sorumlu olduğunu belirlemeyi gerektiriyor. Araştırmacılardan biri, “Kazalara neden olan insan hatalarının arkasındaki temel faktör, bir kişinin çevresel koşullara uygun şekilde tepki vermesine yardımcı olamayan bir beyindir” ifadelerini kullanıyor.

Proje, benzer trafik kazalarının arkasındaki faktörlerin oldukça farklı olabileceğini bulmuştur. Örneğin, bir aracın bir yayaya çarptığı bir kaza yaşandığında, bu gibi bazı durumlarda, sürücü yayayı göremezken, diğerlerinde ise sürücü kişiyi görür ancak riski fark edemez. Araştırma ayrıca bu iki örnekte beynin farklı bölümlerinin yer aldığını keşfetti.

Her insanın beyni, sürüş sırasında farklı çalışır ve farklılıkları hesaba katan teknoloji ihtiyacına işaret eder. Bu bilgiyle donanmış Honda, sürüş geçmişine ve alışkanlıklarına dayalı özel sürücü destek sistemleri için teknolojiler geliştirmek için beyin aktivitesine bakıyor.


Honda’nın geliştireceği sistem nasıl işleyecek?


Honda, beynin iç işleyişini incelemeye ek olarak, sürüş becerilerini geliştirmek için bir sistem üzerinde de çalışıyor. Buradaki fikir, arabanın güvenli sürüş ipuçları sağlamak için yetkin bir “eğitmen” olarak hizmet edebilmesidir.

Sistem, sürücü eğilimlerini inceler ve ardından sesli yönlendirme yoluyla daha güvenli kullanım için öneriler sunar. Diğer araçlar arasında uygun mesafeyi korumak ve hızlanma ve yavaşlama zamanlaması gibi konular, sürücülerin kötü alışkanlıkların üstesinden gelmesine yardımcı olabilir. Sürücü kursundaki bir eğitmene benzer şekilde, sistem sürücüye örneğin daha erken fren yapmasını veya otoyol tehlikelerini tahmin etmesini söyler.

Buna ek olarak sistem, sürücülere gece araba kullanırken akıllarında tutmaları gereken riskler konusunda tavsiyelerde bulunmak gibi güvenli sürüş becerilerini öğretecektir. Tüm sistemi bazıları için daha zevkli hale getirmek için, konuları giriş, temel ve ileri seviyeler olarak sınıflandıracak ve sürücünün öğrenmesine yardımcı olacak oyun yöntemini kullanacaktır.

Daha da önemlisi, herhangi bir yeni güvenlik sistemi, sürücüyü doğru kullanımı konusunda eğitmek zorunda kalacaktı. Sistem, sürücüye otomatik olarak başka bir aracı takip etme veya aracı kendi şeridinde tutma gibi özellikleri nasıl etkinleştireceğini ve çalıştıracağını öğretecek.

Şirkette kıdemli bir güvenlik mühendisi olan Hideaki Takaishi, “Özel sektöre ait otomobilleri geliştirirken, sürüş keyfine odaklanıyoruz. Becerilerine güvenmeyen kişilerin bile sürüşten keyif almalarını sağlayan bir sistem geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Honda’nın bu fütüristik sürücü destek teknolojisini ne zaman piyasaya süreceği konusunda kesin bir planı yok ancak beta sürümlerini halka açık yollarda başarıyla test etti.

Honda’nın insan beyniyle ilgili çalışmasının sonuca eklenmesi uzun zaman alabilir. Ancak, güvenlik teknolojilerini geliştirmeye yönelik yöneliminin rakiplerine ayak uydurmasına yardımcı olacağına şüphe yok.

Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 15 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 15 sa. önce
Mesaj Sayısı: 24
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 24
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 694)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1 (Bu hafta: 1)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: İnternet
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
nevşehir escort
kayseri escort
sakarya avukat
webmaster forum
buca escort bayan