Binbaşı
05 Mart 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 221 (Bu ay: 4)
Gönderileri

İç hat uçak biletlerinde, “tavan” fiyat uygulaması sona eriyor. Bu konuda çalışmalar başlatıldı. Ankara, havacılık sektörüyle temas kurdu.

Türkiye’de, bir süredir iç hat uçak bilet fiyatlarında “tavan” fiyat uygulanıyor. Biletlerde, “tavan” fiyat, en son 2019 yılının sonunda belirlendi. Bilet fiyatlarının, bayram ve özel gün ayrımı yapılmadan tek yönde, 450 lirayı geçemeyeceği kayda bağlandı. 2017 yılında 352 liraya yükseltilen tavan fiyat, 2018 yılında da aynı tutarda uygulanmıştı. Tavan fiyat uygulaması, özellikle bayram ve tatil günleri bilet fiyatlarının aşırı yükselmesini önlemek için gündeme gelmişti.

Tavan fiyat uygulaması sona eriyor

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre iç hat uçak biletlerinde, “tavan” uygulamasının kaldırılması gündeme geldi. Ankara, bu konuda kolları sıvadı ve havacılık sektörüyle temasa geçti.

Peki, yeni fiyatlar nasıl belirlenecek? Öncelikle, bilet fiyatlarına esas oluşturacak (başta jet yakıtı olmak üzere) temel parametreler tek tek belirlenecek. Bu parametreleri ya da değişkenleri içerecek bir formül oluşturulacak. Söz konusu formül işletilecek ve bilet fiyatları, “makul” ölçüleri aşmayacak biçimde yeniden hesaplanacak. Böylece, herhangi bir müdahale gerektirmeden bilet fiyatları belirlenmiş olacak.

Turizm sezonu açılmadan kaldırılabilir

Kaynaklar, sivil havacılığa ilişkin mevzuatta “tavan” fiyatı kapsayacak bir maddenin olmadığını belirterek, önceki yıllarda Ulaştırma Bakanlığı ile havacılık sektörünün bu konuda bir adımının söz konusu olduğunu söyledi.

Kaynaklar, bilet fiyatlarının piyasa koşullarında belirlenmesi gerektiğini belirterek, bu amaçla çalışmaların başlatıldığını ifade etti.

Kaynaklar, turizm sezonu açılmadan çalışmanın tamamlanabileceği mesajını verdi. Teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından son kararı, siyasi otorite verecek.

Avrupa Birliği Komisyonunun karşı çıkmasına rağmen bazı birlik ülkeleri, COVID-19 tedbirleri kapsamında Avrupa'daki sınırları kaldıran Schengen uygulamasını "fiilen askıya" aldı.

COVID-19'un mutasyona uğramasıyla salgında yeni dalga endişesi taşıyan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin bazıları yeni türlere karşı tedbirleri son haftalarda sıkılaştırıyor. Bunlar arasında özellikle Almanya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, İsveç ve Macaristan bulunuyor.


Almanya

Almanya, virüsün türlerinin ülkede yayılmasını önlemek amacıyla “mutasyon bölgesi” olarak tanımladığı bölgelerden gelen yolcuların ülkeye girişini kısıtladı.

Alman hükümeti Çekya ve Avusturya’nın Tirol bölgesinin yanı sıra Slovakya’yı da "mutasyon bölgesi" olarak tanımlayan Almanya, 14 Şubat’tan itibaren Avusturya ve Çekya sınırlarında kontroller yapmaya başladı.


İspanya

İspanya, COVID-19'un mutasyona uğramış türünden dolayı AB dışında bulunan Güney Afrika, Brezilya ve İngiltere ile olan uçuşlarına kısıtlama getirdi.

AB ülkeleri Portekiz ve Fransa ile kara sınırlarındaki ulaşım ise sadece ticari gerekçelerle, ikamet şartıyla veya özel izinle gerçekleştiriliyor.


Fransa

Almanya'nın Moselle bölgesinden gelenlerden PCR testini zorunlu hale getirmesi Fransa'da tepkilere neden oldu. Moselle Valisi Laurent Touvet, “Bu sınırların yeniden kapatılması günlük hayatın sarsılması anlamına geliyor" dedi.

Fransa, COVID-19 nedeniyle 31 Ocak'tan bu yana sınırlarda çalışanlar hariç AB ülkelerinden Fransa'ya gelenler için PCR testini zorunlu tutuyor. 


Portekiz

Son aylarda salgının etkisini ciddi biçimde artırdığı Portekiz, kara sınırını paylaştığı tek komşusu İspanya ile serbest dolaşımı 1 Şubat'tan beri kısıtlıyor. Portekiz, kara sınırında sadece ticari faaliyetler için veya özel izinle giriş ve çıkışlara izin veriyor.


Belçika

AB kurumlarıyla NATO'ya ev sahipliği yapan ve Avrupa'nın kalbi olarak adlandırılan Belçika da sınır kısıtlamaları getiren ülkelerden.

Belçika zorunlu olmayan seyahatleri ocak sonunda yasakladı. Belçika hükümeti, sadece bazı istisnai durumlar için sınır geçişlerine izin veriyor. Kısıtlamanın en az 1 Nisan’a kadar devam etmesi bekleniyor.


Avusturya

Avusturya,COVID-19'un yayılmasını önlemek amacıyla günlük vaka sayılarının yüksek olduğu iki komşusu Çekya ve Slovakya sınırlarında sıkı tedbirler hayata geçirdi. Bu iki ülke sınırlarındaki küçük geçiş noktalarını kapatan Avusturya, yalnızca büyük sınır kapılarından giriş çıkışlara izin veriyor.

Van'ın turizm potansiyeli en yüksek ilçelerinden biri olan Edremit'te, turistlere farklı bir tatil deneyimi yaşatmak amacıyla "yüzen otel"e dönüştürülecek atıl durumdaki feribot, Bitlis'in Tatvan ilçesinde Van Gölü'ne indirildi.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteklediği proje kapsamında, daha önce Van-Tatvan arasında yolcu ve yük taşımacılığının yapıldığı atıl durumdaki "Rafet Ünal" isimli feribotun otele dönüştürülmesi için çalışmalara başlandı.

Bitlis'in Tatvan ilçesindeki tersaneye getirilen 4 katlı feribot, burada özel döşenmiş geniş kabinleri, jakuzi, kafeterya, dinlenme salonu, internet, sauna ile düğün ve konferans salonu imkanlarının sunulacağı otele dönüştürülecek.

Van Gölü'ne indirilen 1680 ton ağırlığında, 82 metre uzunluğunda ve 14 metre genişliğindeki "yüzen otel" çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Marmaris-İçmeler'de bulunan Casa Balanca Beach Hotel'in sahibi Erkan Hayaloğlu, tek yetkili olarak çalıştıkları TatilCom'dan 2020 yılına ait 600 bin lira alacağını tahsil edemediğini ileri sürdü. Hayaloğlu, şirket yetkililerinin, ''2021 için iç pazardan tek yetkililik anlaşması imzalarsanız paranızı ödeyeceğiz, aksi taktirde ödemeyeceğiz.'' dediğini iddia etti.

''2021'de tek yetkili çalışmazsanız para ödemeyiz'' dediler

2020 Haziran ayının sonunda TatilCom yetkilileri ile görüştüklerini, karşılık destek olunması halinde iç pazarda sadede kendileri için oteli açacaklarını söylediklerini ve TatilCom'un bunun güvencesini verdiği için oteli açtıklarını kaydeden Erkan Hayaloğlu, ''Ağustos 2020'ye geldiğimizde 600 bin TL alacaklı hale gelmiştik. Aralık sonuna kadar kendilerini her hafta birkaç kez aramamıza rağmen ödeme ile ilgili bir cevap alamadık, telefonlarımıza çıkmadılar, yazışmalarımıza cevap vermediler. 2020'nin aralık ayında ofislerine giderek ancak 2021’nin mayıs ayına kısmi çek alabildik. Ocak 2021 sonuna geldiğimizde, 2021 yılı için iç pazarda kendileri ile tek yetkililik anlaşması imzalamamız durumunda 2020’nin bakiyesi için çek vereceklerini söylediler. Aksi takdirde ödeme yapmayacaklarını, Uğur beyin talimatı oldugunu bana WhatsApptan yazarak bildirdiler.'' dedi.

Hukuki süreç başlattık

TatilCom'un bu yaklaşımına ilişkin elinde yazışmalar olduğunu söyleyen Hayaloğlu, ''Bugüne kadar partnerlik görevini fazlasıyla yerine getirmiş bir işletme olarak, firmaya karşı her turlu sorumluluğunu yerini getirmiş bir partner olarak bu dayatmacı zihniyeti kesinlikle kabul etmiyoruz. Ayrıcada Rekabet Kurulu da dahil olmak üzere, hukuki süreci başlatmış olduğumuzu bildiririz.'' ifadelerini kullandı.

2020 yılında 17 milyar TL zarar açıklayan, tüm personelin maaşlarından zorla yüzde 50’ye varan indirim yapan THY, itibardan tasarruf etmiyor. HAVASEN, THY’nin yöneticilerine son model 347 otomobil kiralamak için cuma günü ihaleye çıkacağını açıkladı.


Hava yolu Çalışanları Sendikası (HAVASEN) geçtiğimiz yılı 17 milyar TL zararla kapatan Türk Hava Yolları'nda yöneticilerin kullanımı için 347 araçlık kiralama ihalesi açıldığını duyurdu. 

Açıklamaya göre THY yöneticilerine 181 adet, THY'nin yan kuruluşlarının yöneticilerine ise 166 adet olmak üzere toplam 347 adet 2021 model sıfır kilometre binek araç kiralanacak. 3 yıl için kiralanacak araçların ihalesi 5 Mart Cuma günü yapılacak. 

HAVASEN Yönetim Kurulu imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Yapılacak ihale 2020 yılında 17 milyar TL zarar açıklayan bir şirketin darboğazdan çıkmak konusunda ne kadar samimi olduğunu göstermesi bakımından ibret vercidir” denildi. 

 “Pandemide Araba Sevdası” başlıklı HAVASEN açıklamasında şu tespitlere yer verildi: 

  • “Yetkili sendikanın (HAVAİŞ) desteği ile pandeminin faturasını çalışanlara çıkartan THY tasarruf konusunda çifte standart uygulamaya devam etmektedir.
  • Ücretleri; pilotlarda yüzde 50, kabin memurlarında yüzde 35, yer personelinde ise yüzde 30 oranında düşüren THY yönetimi, artan enflasyon karşısında daha da ezilen çalışanların yaptığı özveriye, yönetici personelin makam arabalarını yenileme kararı ile karşılık vermiştir.
  • Ölümü göstererek sıtmaya razı ettiği işçisinden kestiği parayla son model araç filosu kiralayan ve özveriyi sadece çalışandan bekleyen ama kendi konforlarından vazgeçmeyen bir anlayışla pandemi sürecinden nasıl çıkılacağı artık ciddi bir soru işareti haline gelmiştir. 

YETKİLİ SENDİKANIN BAŞKANININ 2 MİLYONLUK MAKAM ARACI 

  • Salgın süresince üyelerinin maaşlarından indirime gidilmesini gizli görüşmelerde kabul eden ama kendi maaşını sendika birikimlerinden tam olarak alan yetkili sendika başkanı ise üyelerinin aidatlarından aldığı 2 milyon liralık makam aracı ile THY yönetiminden aşağı kalmadığını göstermiştir.”

Çeşme turizminde uzun yıllar Sheraton olarak hizmet veren dev tesis, artık Swissotel olarak faalyetlerini sürdürecek. Dünyada otel komplekslerinin yüzde 20’sini rezidans olarak kullanan Swissotel, Çeşme’de de aynı sistem ile çalışacak. Çeşme’de yılın 12 ayı hizmet verecek olan Swissotel için şu anda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

ESNAF ODASI’NDAN REZİDANS TEPKİSİ

Öte yandan Çeşme Esnaf Odası Başkanı Osman Köfüncü, rezidans sisteminin ilçeye zarar verdiğini dile getirerek tepki gösterdi.

Köfüncü, Çeşme’de Turizm İşletme ruhsatı alınarak daha sonra rezidanslara çevrilen yapıların ilçenin yatak kapasitesini düşürdüğünü belirterek, “Çeşme’de önüne geçemediğimiz en büyük sorunlardan birisi de bu rezidanslar. Buradan yetkililere sesleniyorum; Lütfen bu rezidanslara dur desinler” açıklamasında bulundu.

Rus turizm piyasasının temsilcilerine 2021 yaz dönemi erken rezervasyon fiyatları geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında Türkiye turlarının fiyatlarında yüzde 30'luk yaşanıyor. Rus haber portalı TourDom.ru Rus seyahat acentalarına bunun nedenini sordu. Rus acentalara göre Türk otelciler COVID-19 nedeniyle yaşadıkları kaybı telafi etme arzusunda. Türkiye tur maliyetlerindeki artışta bundan da daha büyük sebep ise rublenin zayıflaması.

Alanya'ya 1 haftalık turun maliyeti 14 bin ruble arttı

Moskova'da acenta sahibi Natalya Kotelnikova 2020'de, erken rezervasyon promosyonu için Alanya'daki 4 yıldızlı otel konaklamalı turun yaklaşık maliyetinin 124 bin rubleye olurken aynı paramatrelerle bu yaz 138 bin rublenin üzerine çıktığını ifade etti. Kotelnikova'ya göre bu artış sadece kur farkından kaynaklanıyor. Kotelnikova' “Döviz cinsinden fiyatlar fazla artmadı, bazı oteller için geçen yılki seviyesinde kaldı. Ancak rublenin değer kaybetmesi nedeniyle turistler için maliyetlerde gözle görülür bir sıçrama oldu ”diye yorumluyor.

TBG seyahat acentesi ağının temsilcisi Valentina Kharitonova da Türkiye'de tatil fiyatlarının bu yıl arttığını belirtti. Kharitonova'ya göre bu artış rublenin zayıflamasından kaynaklanıyor(yani kur). Kharitonova bunun yanı sıra COVİD-19 sebebiyle otellerin kabul edebileceği müşteri sayısına sınırlama getirilmesi, otellerin 2020 kaybını telafi etme çabası, çoğu yabancı destinasyonun Rus turistlere kapalı olması gibi sebeplerin de fiyat artışlarında etkili olduğunu belirtiyor. Rus turizmcilere göre Antalya'da fiyatlarını artırmayan oteller de var. Pink Elephant acente ağının Genel Müdürü Alexan Mkrtchyan, Türkiye'deki otel fiyatlarının bu yaz arttığını doğruladı: “ Örneğin 5 yıldızlı Rixos Premium Tekirova'da tatilin maliyeti 200 bin ruble'den başlıyor. Döviz kurlarında oynama olsa bile bu yine de yüksek bir fiyat. Türk otelcilerin fiyatlarını bu kadar yükseltmemeleri gerekiyor”diyor.

Assos Antik Kenti'nin bulunduğu turizm alanı içindeki otellerin, bölgede tehlike oluşturan kayalarla ilgili yapılacak çalışma nedeniyle 500 gün kapalı kalacağı belirtildi.


Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi sınırları içinde bulunan Assos Antik Kenti'ndeki turizm tesisleri, bölgede tehlike oluşturan kayaların ıslah edilmesi çalışmaları nedeniyle 500 gün kapalı kalacağı açıklandı. AFAD'ın hazırladığı rapor doğrultusunda, Assos'ta tehlike oluşturan kayaların bertaraf edilmesi amacıyla başlayacak çalışma tamamlanıncaya kadar, bölgede bulunan turistik tesisler kapalı kalacak.

AFAD tarafından hazırlanan raporun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından da onaylandığı, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş'ın da Assos Antik Kenti'nde bulunan tesis işletmeleriyle bir toplantı yaptığı öğrenildi.

Bölgede başlayacak çalışmalar tamamlanana kadar, Assos Antik Limanı’ndaki otel, pansiyon, kamp, restoran, büfe, çay bahçesi ve dondurmacı olmak üzere toplam 19 tesis kapalı kalacak.

Filosunda 8uçak bulunan ve 22 noktaya uçuş gerçekleştiren Çek Hava Yolları iflas başvurusunda bulundu. Alman haber ajansı DPA'da yer alan habere göre, daha önce devlete bağlı bir hava yolu şirketi olan Çek Hava Yolları, 2018 yılında Smartwings şirketine satılarak özelleştirilmişti.

Korona krizinden ağır darbe aldığı belirtilen şirketin 2020 yılından bu yana iflas korumasında olduğu belirtildi. 430 çalışanı bulunan Çek Hava Yolları'nın, daha önce devlet yardımına müracat ettiği, devlet yardımı alamaması durumunda iflas edeceğini ilan ettiği öğrenildi.

Türkiye’de faaliyet gösteren onlarca otelin web sitelerini kopyalayan dolandırıcılar, korona nedeniyle zor günlerin yaşandığı 2021 yılında otelleri ve müşteriler zor durumda bırakacak.


Türkiye’deki 68 otelin web sitelerinin dolandırıcılar tarafından kopyalandığı ve bu siteler üzerinden insanlara sahte tatil satışı yapıldığı öğrenildi.

Almanya merkezli Hetzner’de host edilen sahte sitelerin içinden tespit edebildiklerini Türkiye’deki meslektaşlarıyla paylaşan Almanya’daki turizmciler, otelcileri dikkatli olmaları konusunda uyarırken, sahte rezervasyon sitelerinin listesinin de paylaştı.

M.Ferit Aktakka isimli turizmci, ‘’Listede bulunan otellerin BT yöneticilerini tanıyorsanız, lütfen onları da bilgilendirelim. BTK üzerinden hukuki süreçler haricinde yukarıdaki Betzner firmasına da ulaşıp bildirimlerde bulunuyoruz.’’ dedi.

Siteleri kopyalanan 68 otel ise şu şekilde sıralandı:

ujobodrumresort.com

miracleresortotel.com

maxroyals.com

maytermalsotel.com

adameveresort.com

dalyanresorts.com

royalasarlikbeachresort.com

cangardenresorts.com

clubmarvyresorthotel.com

delphineresorts.com

hapimagseagardenresort.com

salmakisotel.com

sahinnparadisehotels.com

adinhotelsbeachs.com

icresorthotels.com

akronestermalhotels.com

qprresorthotels.com

resortsvouchers.com

voyageresorts.com

elaqualityhotel.com

bofoteluludag.com

ziganaresortotel.com

latanyaparkresorts.com

limakgrouphotels.com

adinhotelsbeach.com

granadaresorthotel.com

rixoshotelsresorts.com

womeresortdeluxe.com

maythermals.com

robinsonhotelsresorts.com

cesmeboyalikbeach.com

granadaluxuryotels.com

susesiresorthotel.com

ladoniaresorthotels.com

corneliaresortotels.com

angelmarmarishotel.com

venosahotel.com

fameresorthotels.com

bellisresort.com

papillonresorthotels.com

akroneshotels.com

sellectumresorts.com

akkaresorthotels.com

baiaotels.com

alacatibiblos.com

basaranlartermalotel.com

angelsmarmarisotel.com

berahotelresorts.com

royalalhambrahotel.com

spiceotelresorts.com

crystalresorthotels.com

lablancheresorts.com

adenyabeachsresorts.com

yalikavakhotelsresort.com

bodrumholidayresorts.com

titanicresortshotel.com

kefalukas.com

adenyabeachsresort.com

angelesmarmaris.com

barutresorthotels.com

asteriahotelsresort.com

nashiraresorts.com

alibeyresortshotels.com

sentidobelazure.com

avantgardecollections.com

regeshotels.com

aquafantasyhotel.com

latanyaparkhotel.com

xanaduresorthotel.com

Hakkında
Konum: İzmir,Konak
Meslek: Profesyonel Kokartlı Turist Rehberi
Forum İmzası:
Never Look Back Unless You Can Laugh,

Never Look Forward Unless You Can Dream.
Sistem ve Tercihleri
Dünyadan Futbol
Göztepe
Milli Takımlar
Almanya
Formula 1
Ferrari
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: dün
Son Mesaj Zamanı: dün
Mesaj Sayısı: 1.335
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 3.553
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 62.163 (Bu ay: 2.762)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 5.006 (Bu hafta: 133)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
nevşehir escort
kayseri escort
sakarya avukat
webmaster forum
buca escort bayan